„A CEPI és a WHO szélesebb kutatási stratégiát sürget az országok számára, hogy felkészüljenek a következő világjárványra”

„A CEPI és a WHO szélesebb kutatási stratégiát sürget az országok számára, hogy felkészüljenek a következő világjárványra”

2024. augusztus 1.
„A Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ma felszólította a kutatókat és a kormányokat, hogy erősítsék meg és gyorsítsák fel a globális kutatást a következő világjárványra való felkészülés érdekében.
Hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a kutatást olyan kórokozók egész családjára is kiterjesszék, amelyek képesek megfertőzni az embereket – tekintet nélkül az észlelt pandémiás kockázatra –,
valamint az egyes kórokozókra összpontosítva. A megközelítés a kórokozók prototípusainak használatát javasolja útmutatóként vagy útkeresőként a teljes kórokozócsaládok tudásbázisának fejlesztéséhez.
(lsd. itthoni egyéni genetikai + mikrobiom pool adatgyűjtése = kötelező szűrővizsgálattal + EESZT -vel)
A Brazíliában, Rio de Janeiróban tartott 2024-es Globális Pandémia Készültségi Csúcstalálkozón a WHO K+F terv a járványokhoz kiadott egy közleményt. jelentés,  amely a kutatók és országok szélesebb körű megközelítését sürgeti. Ez a megközelítés célja olyan széles körben alkalmazható tudás, eszközök és ellenintézkedések létrehozása, amelyek gyorsan adaptálhatók a felmerülő fenyegetésekhez.
Ennek a stratégiának az a célja, hogy felgyorsítsa a felügyeletet és a kutatást annak megértése érdekében, hogy a kórokozók hogyan továbbítják és fertőzik meg az embert, és hogyan reagál rájuk az immunrendszer.
A jelentés szerzői a frissített ajánlást ahhoz hasonlították, hogy a tudósokat olyan személyekként képzeljék el, akik elveszett kulcsok után kutatnak az utcán (a következő járványkórokozó). Az utcai lámpával megvilágított terület jól tanulmányozott, ismert pandémiás potenciállal rendelkező kórokozókat képvisel.

A prototípus kórokozók kutatásával (lsd. gain of function = bio-weapon ) bővíthetjük a megvilágított területet, ismereteket és megértést szerezhetünk azokról a kórokozók családokról, amelyek jelenleg sötétben lehetnek. Ebben a metaforában a sötét terek a világ számos régióját foglalják magukban, különösen az erőforrások szűkös környezetét, ahol nagy a biodiverzitás, amelyeket még mindig figyelemmel kísérnek és nem vizsgálnak. Ezeken a helyeken új kórokozók rejtőzhetnek, de hiányzik az infrastruktúra és az erőforrások átfogó kutatás elvégzéséhez.

„A WHO járvány- és világjárvány-kutatási felkészültségre vonatkozó tudományos kerete létfontosságú változást jelent abban, hogy a világ hogyan közelíti meg az ellenintézkedések kidolgozását, és amelyet a CEPI határozottan támogat. Amint azt a brazíliai Rio de Janeiróban 2024-ben megrendezett Globális Pandémia Készültségi Csúcson bemutatták, ez a keret segít a teljes kórokozó-családok kutatásának irányításában és koordinálásában. Ez a stratégia célja, hogy megerősítse a világ azon képességét, hogy gyorsan reagálni tudjon az előre nem látható változatokra, új kórokozókra és zoonózisok továbbterjedésére. , valamint az X kórokozóként emlegetett ismeretlen fenyegetéseket” – mondta Dr. Richard Hatchett, a CEPI vezérigazgatója. https://www.cepi.org/about-cepi/organisation/
A jelentést alátámasztó priorizálási munkában több mint 50 ország több mint 200 tudósa vett részt, akik 28 víruscsaláddal és egy baktérium magcsoporttal kapcsolatos tudományt és bizonyítékokat értékelték, amelyek 1652 kórokozót foglalnak magukban. A járvány és a világjárvány kockázatát az átviteli mintákról, a virulenciáról, valamint a diagnosztikai tesztek, vakcinák és kezelések elérhetőségéről rendelkezésre álló információk figyelembevételével határozták meg.
A CEPI és a WHO globálisan koordinált, együttműködésen alapuló kutatást is szorgalmazott a lehetséges világjárványokra való felkészülés érdekében.
„A történelem azt tanítja nekünk, hogy a következő járvány az, hogy mikor, és nem az, hogy mikor. Arra is megtanít bennünket, hogy mennyire fontos a tudomány és a politikai eltökéltség annak hatásának tompításában” – mondta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója . „A tudomány és a politikai elhatározás ugyanazon kombinációjára van szükségünk ahhoz, hogy a következő világjárványra készüljünk. A minket körülvevő kórokozókkal kapcsolatos ismereteink bővítése egy globális projekt, amely minden ország tudósainak részvételét igényli.”
Ennek elősegítése érdekében a WHO világszerte bevonja a kutatóintézeteket egy Collaborative Open Research Consortium (CORC) létrehozására minden kórokozó család számára, ahol a   WHO Együttműködési Központja  minden család kutatási központjaként működik.
Ezekben a CORC-kban világszerte kutatók, fejlesztők, finanszírozók, szabályozók, kísérleti szakértők és mások vesznek részt azzal a céllal, hogy elősegítsék a nagyobb kutatási együttműködést és a méltányos részvételt, különösen olyan helyekről, ahol a kórokozók ismert vagy nagy valószínűséggel terjednek.”

—————–comment ———————
..mert következő világjárvány lesz, az biztos.. hiszen ezt tervezik…

Látva ugyanis a Sars Cov2 laborvírus –HIV és egyéb idegen szekvenciális- „gain of function”  PLAN-demiás „turbósítását”, komoly a gyanú, hogy „nem jó célokat szolgál” e „potenciális kórokozók” listázása..

Keresik ui. a legalkalmasabb következő PLAN-demiás „főszereplő : X vírust”..
..mert a majomhimlő nem jött be..
..a madárinfluenza H5N1 is kudarcos..
..hát tovább keresnek..